wtorek, 23 stycznia 2018

Morawscy ludożercy

Třebíč- przepiękne miasto na zachodnich Morawach. Niegdyś, obok Brna i Ołomuńca, stanowiło trzecią nieformalną stolicę tej krainy. Dziś straciło nieco na znaczeniu administracyjno- politycznym, ma za to aż trzy magnesy przyciągające turystów z mnogich stron świata: XII-wieczną bazylikę św. Prokopa, kwartał żydowski po drugiej stronie Igławy i położony na zboczu za tą dzielnicą żydowski cmentarz. Wszystkie trzy zabytki wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O mieście i zabytkach Třebíči mozna poczytać np. tu:

Jednak, zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami, nie będę w tym miejscu powielał informacji z mnogich przewodników czy stron internetowych rozpływając się nad urokami tego miasta. Zamiast tego przeniosę Was na chwilę do okresu międzywojennego i pokażę jego  mroczniejszą twarz...

Karczemne opowieści   

   Cała sprawa być może w ogóle nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie stary czeski zwyczaj, czyli przesiadywanie w hospodzie. W roku 1925 Policja w Třebíči dostała sygnał, że stali mieszkańcy Kohnoveho mlýna- budynku, które miasto przeznaczyło na mieszkania dla najbiedniejszych, opowiadali po paru głębszych, jak to pozbyli się braci Mateusza i Bartłomieja Polických. Obaj zniknęli w 1919 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.

Kohnovův mlýn- stan obecny

   Rozpoczęło się śledztwo, które w krótkim czasie przyniosło zaskakujące, a zarazem przerażające rezultaty.

Szkielety w kanale

   W starym kanale młyńskim znaleziono dwa szkielety, które zidentyfikowano jako szczątki zaginionych braci Polických. Ruszyły przesłuchania mieszkańców starego młyna. Okazało się, że cała ósemka lokatorów posesji zamieszana jest nie tylko w morderstwa, których liczba z czasem urosła z dwóch do co najmniej dziesięciu, ale też w kradzieże i niespotykany dotychczas w Republice proceder ludożerstwa oraz handlu ludzkim mięsem.
   

2 komentarze:

  1. Dziekuje za artykuł i wspomnienie tego serialu historycznego "Četníci z Luhačovic" poleca pan może jeszcze jakieś inne seriale historyczne z kraju Masaryka ? ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Z takich stricte historycznych to np. "Czeskie stulecie" 1918-1992:
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/10362011008-ceske-stoleti/

    Luźno powiązany z realiami historycznymi jest także serial "První republika", wart obejrzenia też ze względu na ciekawą fabułę:
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/10532695142-prvni-republika/dily/

    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń