piątek, 19 stycznia 2018

Czeska Maffia i Królestwo Serbsko-Czeskie

Strzały, które padły w Sarajewie 28 czerwca 1914 roku zabijając głównych lokatorów zamku w Konopiště - arcyksięcia Ferdynanda i jego czeską żonę Zofię Chotek, jak zapewne każdy, nawet średnio zainteresowany historią, wie, zapoczątkowały serię wydarzeń, których skutkiem był wybuch I wojny światowej. Dla Niemiec i Austro-Węgier (choć głównie dla tych pierwszych) konflikt ten miał się stać szansą na przejęcie kontroli nad Europą i powiększenie terytoriów. 
Jednak w cieniu rozpoczętego w sierpniu tegoż roku starcia gigantów swoje, dotychczas głęboko ukryte, plany na niepodległą przyszłość, snuć zaczęły mniejsze narody. Oto nadeszła bowiem, prorokowana jeszcze przez Mickiewicza, "wojna powszechna o wolność ludów".   


   Nie inaczej rzecz się miała na pozostających pod Austro-Węgierskim butem ziemiach czeskich, gdzie po wybuchu I wojny swoją działalność rozpoczęła słynna Maffia.
   W zasadzie jeszcze wówczas żaden ze członków organizacji nazwy tej nie używał, zaś tajne stowarzyszenie, którego głównym celem był demontaż Austro-Węgier i powstanie na ich gruzach niepodległej Czechosłowacji, zawdzięczało swoje określenie właśnie swojej konspiracyjnej działalności (ponoć jeszcze przed wojną wymyślił "Maffię" jeden z redaktorów prasowych).
    Ścisłe kierownictwo "Maffi", która działała na terenie Czech przez cały okres wojenny, wykrystalizowało się w marcu roku 1915. W jego skład weszli politycy:  Edvard Beneš, Karel Kramář, Alois Rašín i Přemysl Šámal, a także przewodniczący czeskiego Sokoła Josef  Scheiner. Twórca całego zamieszania- Tomáš Garrigue Masaryk- od grudnia roku 1914 przebywał na emigracji. 
   Głównym zadaniem "Maffi", której liczba członków w najbardziej rozbudowanym okresie nieco tylko przekraczała 200 osób, była organizacja antyaustrowęgierskiego ruchu oporu (może akurat to określenie nie jest w 100% trafne, ale ostatecznie odzwierciedla charakter działań), koordynacja współpracy z czeskimi politykami za granicą, a także szpiegowanie na rzecz państw Ententy. Znaczące sukcesy w tym ostatnim zadaniu osiągnęła dzięki działalności kamerdynera austro-węgierskiego ministra spraw wewnętrznych Heinolda- Juliusa Kovandy,który, korzystając z faktu częstego przynoszenia ministerskich akt do domu, w nocy wypisywał z nich  najważniejsze rzeczy i przesyłał Organizacji, ta zaś korzystała z tych informacji na gruncie krajowym i przesyłała sztabom państw Ententy. Pierwszym przewodniczącym "Maffii" wybrano Edvarda Beneša, zaś po jego przymusowej emigracji we wrześniu 1915 roku stery przywódcze przejął Přemysl Šámal.
    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz