poniedziałek, 4 czerwca 2018

Odyseja grecko-czeska

Od pewnego czasu, co zresztą chyba widać :) , staram się być na bieżąco ze wszystkim, co nosi chociażby tylko znamiona ciekawostki bogatej czeskiej historii. Nie mogłem więc przeoczyć wzmianki, jaka pojawiła się jakiś czas temu na jednym z ostravskich portali. "70. Výročí příchodu Řeků do Československa" (70-ta rocznica przybycia Greków do Czechosłowacji) stała się zbyt łakomym kąskiem, żeby go nie spróbować "rozkminić" na łamach tego bloga, który ostatnio co prawda nieco się zakurzył, ale - jak to w życiu bywa- przyszedł czas wzmożonych obowiązków służbowych i przyjemności (a taką niewątpliwie jest dla mnie pisanie) trzeba było odłożyć na jakiś czas ad acta. 
Co mają wspólnego Grecy z Czechami, skąd się tam wzięli 70 lat temu i dlaczego mieszkają do dziś dnia? Wszystkich ciekawych niniejszym zapraszam do  lektury.


"Greckie Dni" w Krnovie 


Grecka wojna domowa


Podczas gdy powojenna Europa od maja 1945 roku lizała rany i (abstrahując tutaj na razie od wytwarzającego się podziału na dwa wrogie bloki) powoli wracała do normalności, w Grecji jeszcze przez ponad trzy lata szalała wojna domowa.

Po jednej stronie stali przedstawiciele legalnego, monarchistycznego rządu, których wspierały Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Przeciwko nim wystąpili komuniści, którzy powoli, acz systematycznie, rośli w Grecji w siłę od czasów napływu wysiedlonej na wskutek grecko-tureckiej umowy o wymianie ludności z 1923 roku, 1,5 milionowej rzeszy rodaków z Azji Mniejszej, wybrzeży Morza Czarnego i Anatolii. Założona wówczas homogenizacja narodowa przyniosła bowiem ze sobą również wielkie rozdziały socjalne.
Komunistyczna Partia Grecji (Kommunistiko Komma Elladas – KKE) wydatnie zyskała na znaczeniu w roku 1931, kiedy przywództwo nad nią objął Nikos Zacharidis- wyszkolony w Moskwie aparatczyk Kominternu. Największy międzywojenny sukces partia ta uzyskała w styczniu roku 1935, kiedy to jej przedstawicielom udało się zdobyć 9,59% głosów w wyborach do greckiego parlamentu. 

Nikos Zacharidis 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz